Altana w Zespole Szkół w Siennicy
W tym roku Stowarzyszenie podjęło się ambitnego zadania – odbudowy jednej z altan w ogrodzie Zespołu Szkół w Siennicy. Odwdzięczając się za wieloletnią współpracę z Zespołem Szkół postanowiliśmy wykonać to zadanie społecznie. Członkowie Stowarzyszenia wraz z sympatykami i przyjaciółmi pracowali za darmo poświęcając swój wolny czas na odbudowę altany i przywrócenie atrakcyjnego wyglądu terenu przy ZS. Prace przy odbudowie altany rozpoczęły się w czerwcu i trwały przez cały okres wakacji. Dzięki zaangażowaniu wielu osób budowa została ukończona we wrześniu. Koncepcję i projekt przebudowy opracowało Stowarzyszenie, część materiału na konstrukcję altany przekazał bezpłatnie jeden ze sponsorów. Pozostałe elementy konstrukcyjne oraz poszycie dachu zakupiła szkoła. Robocizna, narzędzia i część materiałów wykończeniowych to wkład członków Stowarzyszenia i zaprzyjaźnionych osób pracujących przy odbudowie altany. Zarząd Stowarzyszenia dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w prace budowlane – Wasza społeczna praca i wysiłek przyniosły efekt. Pokryta gontem nowa altana wygląda pięknie i mamy nadzieję, że będzie długo służyć lokalnej społeczności.
Renowacja ogrodzenia wokół nagrobka Karczewskich
Na cmentarzu parafialnym w Siennicy zakończyła się rekonstrukcja i renowacja żeliwnego ogrodzenia wokół nagrobka Wojciecha i Karola Karczewskich. Koszt renowacji wyniósł 14 145,00 zł i został sfinansowany ze środków zebranych podczas kwesty na cmentarzu. Specjaliści od renowacji elementów żeliwnych zdemontowali ogrodzenie, przetransportowali do pracowni i tam przeprowadzili proces jego oczyszczania i renowacji. Członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili prace związane z odnowieniem wykonanych z piaskowca fundamentów pod ogrodzenie. Bloki z piaskowca – dotychczas częściowo zapadnięte i przysypane ziemią – zostały wydobyte, oczyszczone i wyrównane tak, aby można było do nich przymocować odnowione ogrodzenie, które jest teraz ozdobą marmurowego nagrobka i podkreśla jego artystyczny charakter. Zostały wykonane także prace porządkowe wokół nagrobka. Wyrównaliśmy i uporządkowaliśmy teren, następnie zainstalowaliśmy obrzeża, położyliśmy włókninę i wypełniliśmy ozdobnymi kamykami. Sponsorem kamyków był pan Zbigniew Szlązek – za co serdecznie dziękujemy.
Porządkowanie cmentarza
Przez cały rok dbaliśmy o otoczenie historycznych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Kilka razy w roku sprzątaliśmy wokół zabytkowych grobów wykonując pielenie i koszenie, a ostatnie porządki wykonaliśmy w sobotę 28 października.
Kwesta „Ratujemy zabytki na cmentarzu w Siennicy”
Już po raz VII kwestowaliśmy na siennickim cmentarzu. Dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać kwotę 12 121,53 zł (w tym 6 euro). Pozwoli nam to podjąć kolejne działania w celu ratowania naszych zabytków. Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom! Środki zebrane podczas tegorocznej zbiórki chcemy przeznaczyć na renowację żeliwnego krzyża i ogrodzenia nagrobka Kopycińskich.
VII Siennicki Koncert Pieśni Patriotycznych – 11.11.2023
Kontynuując tradycję wspólnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej już po raz siódmy zorganizowało Siennicki Koncert Pieśni Patriotycznych.
W tym roku Stowarzyszenie zaprosiło na świętowanie 11 listopada do ogrodu Zespołu Szkół w Siennicy, by przy ognisku i muzycznym akompaniamencie wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne.
Mieszkańcy Siennicy, okolic i zaproszeni goście zebrali się na placu przed wejściem do Zespołu Szkół. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem upamiętniającym strajk uczniów siennickiego seminarium nauczycielskiego. Wcześniej Członkowie Stowarzyszenia zapalili znicze
w miejscach pamięci narodowej na terenie gminy Siennica. Kilka słów o tym, jaki był wkład Sienniczan w odzyskanie Niepodległości i jak dawniej świętowano ten dzień wygłosił pan Tadeusz Gnoiński – kustosz Muzeum Szkół Siennickich. Kulminacyjnym punktem uroczystości był przemarsz z „Biało-Czerwoną”. Uczestnicy spotkania przeszli do ogrodu Zespołu Szkół niosąc wspólnie 50-metrową flagę i śpiewając pieśń I Brygady Legionów Polskich.
Po części oficjalnej odbył się piknik patriotyczny – na zebranych czekało ognisko i gorąca grochówka
z kuchni polowej. Panowała radosna atmosfera – przy dźwiękach gitary i akordeonu śpiewano utwory o tematyce patriotycznej. We wspólnej zabawie przy ognisku uczestniczyło ponad 200 osób w różnym wieku: były rodziny z małymi dziećmi, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy, a wszystkich jednoczył śpiew wielu popularnych pieśni: O mój Rozmarynie, Ułani, Piechota czy Hej Sokoły. Podczas Koncertu można było spróbować serwowanych przez członków Stowarzyszenia kiełbasek
z ogniska oraz skosztować tradycyjnych „sójek” przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Zglechowianki. Na deser Koło Gospodyń Wiejskich z Siennicy oferowało kawę, herbatę i domowe ciasta. Uczestnicy Koncertu wzięli także udział w „zdrapkowej” loterii fantowej, w której mogli wygrać atrakcyjne nagrody lub upominki od Stowarzyszenia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Koncertu za miły i niepowtarzalny patriotyczny wieczór. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji Koncertu: pani dyrektor i pracownikom Zespołu Szkół w Siennicy, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Siennicy, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Siennicy i w Zglechowie oraz zuchom z Gromady Zuchów ze Szkoły Podstawowej w Siennicy.
Organizacja Koncertu była współfinansowana z dotacji udzielonej przez Fundację PZU.