Mieszkańcy gminy Siennica uczcili 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości uczestnicząc w I Siennickim Koncercie Pieśni Patriotycznych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele urzędu gminy, radni, ksiądz proboszcz, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy. Sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Siennicy szybko się zapełniła. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony. Przybyłych gości powitali: prezes Stowarzyszenia Zenon Jurkowski i wiceprezes Sylwia Chądzyńska.
Uroczystość rozpoczęła się od hymnu państwowego w wykonaniu Międzypokoleniowego Chóru Kameralnego Kanon działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennicy. Chór wykonał też Rotę, Modlitwę Obozową, Warszawiankę i kilka innych pieśni patriotycznych.
Zaproszenie na siennicką uroczystość przyjął Stanisław Czajka – historyk i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Siennicy, który przygotował prelekcję na temat „Udział mieszkańców gminy Siennica w walkach o niepodległość”. Uczestnicy koncertu usłyszeli o poświęceniu i walce uczniów i absolwentów Seminarium Nauczycielskiego w Siennicy oraz o zasługach takich osób jak ksiądz Łukasz Janczak i nauczyciel Antoni Królikowski oraz wielu innych walczących i poległych za ojczyznę.
Anetta Jurkowska – członek Stowarzyszenia przygotowała kilkuminutową prezentację pt. „Historia wokół nas” składającą się głównie ze zdjęć różnych miejsc z terenu gminy „naznaczonych historią”. Były to zdjęcia pomników upamiętniających poległych w obronie ojczyzny, nagrobków osób zasłużonych, tablic pamiątkowych, eksponatów z Muzeum Szkół Siennickich. Świadkami siennickiej historii są przydrożne krzyże, kapliczki, wiekowe drzewa, które za pomocą zdjęć w takt Poloneza Ogińskiego mogły przemówić do uczestników uroczystości.
W czasie koncertu odbył się finał konkursu plastycznego pt. „Dążenie narodu do niepodległej Polski”. Do udziału w konkursie Stowarzyszenie zaprosiło dzieci i młodzież ze szkół z terenu gminy Siennica. W pracy należało przedstawić dowolne wydarzenie z historii Polski lub regionu świadczące o działaniach podejmowanych przez Polaków w celu odzyskania, obrony lub zachowania niepodległości ojczyzny. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III szkoły podstawowej, klasy IV-VII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe. Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z następujących szkół: PSP w Siennicy, PSP w Nowej Pogorzeli, PSP w Grzebowilku, PSP w Starogrodzie, PSP w Żakowie i ZS w Siennicy. Wszystkie prace były przedstawione na tablicach i stanowiły piękną dekorację sali podczas uroczystości.
Prace plastyczne zostały ocenione przez jury w składzie: Małgorzata Małolepszy – Magister Sztuki i kierownik Domu Plenerowego ASP w Dłużewie, Ewelinę Kurowską – inspektora ds. oświaty w urzędzie gminy w Siennicy oraz Ryszarda Łubkowskiego – członka Stowarzyszenia. Jury przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Laureatami konkursu zostali:
W najmłodszej kategorii wiekowej I miejsce zajęła Natalia Stankiewicz – uczennica klasy III z PSP w Żakowie za pracę pt. II wojna światowa, a wyróżnienie otrzymała Hania Podbielska z klasy II PSP w Grzebowilku za pracę zatytułowaną Dzień Niepodległości.
W kategorii klas IV-VII główną nagrodę otrzymała Zuzanna Domańska – uczennica klasy V z PSP w Starogrodzie za pracę pt. Odzyskanie Niepodległości, a wyróżnienia zdobyli: Maja Magdoń – uczennica klasy V z PSP w Grzebowilku za pracę pt. Powstanie Warszawskie, Wojciech Jaroń z klasy IV z PSP w Nowej Pogorzeli za pracę zatytułowaną Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy oraz Igor Ochmański z klasy VII PSP w Starogrodzie za pracę pt. Odzyskanie Niepodległości.
W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęła Weronika Bogusz z klasy II, a wyróżnienie otrzymała Zuzanna Trąbińska z klasy III – obie są uczennicami gimnazjum w Żakowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci różnych przyborów plastycznych i słodyczy.
Wszystkie prace konkursowe można zobaczyć pod linkiem:
Kolejnym punktem uroczystości było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Przy muzyce na żywo na akordeonie w wykonaniu Wiesława Wąsowskiego wszyscy uczestnicy mogli śpiewać popularne żołnierskie piosenki. Organizatorzy zadbali, aby nikomu nie zabrakło słów – teksty pieśni były wyświetlane z prezentacji.
W czasie koncertu goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Na wszystkich czekały ciasta i ciastka oraz kawa i herbata. Słodką kawiarenkę obsługiwali członkowie Stowarzyszenia.
Impreza spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, o czym świadczą końcowe przemówienia gości i deklaracje współpracy. Prezes Stowarzyszenia Zenon Jurkowski zapowiedział, że podobne imprezy Stowarzyszenie będzie organizowało cyklicznie. To był pierwszy koncert i na pewno nie ostatni.
Członkowie Stowarzyszenia serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Zdjęcia do obejrzenia w zakładce GALERIA.
Relację przygotowała Anetta Jurkowska