Zdjęcia z Koncertu umieściliśmy w zakładce Galeria.
Mieszkańcy gminy Siennica uczcili 100 rocznicę odzyskania Niepodległości biorąc udział w II Siennickim Koncercie Pieśni Patriotycznych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Młodzieżową Radą Gminy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele urzędu gminy, radni, księża z parafii Siennica, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim bardzo licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy. Sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Siennicy szybko się zapełniła. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe kotyliony. Przybyłych gości powitali: prezes Stowarzyszenia Zenon Jurkowski i wiceprezes Sylwia Chądzyńska.
Uroczystość rozpoczęła się od minuty ciszy, po której Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Siennicy zaintonował hymn państwowy. Chór zaśpiewał też inne pieśni patriotyczne, jak: „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, czy „Ostatni mazur”. Występ chóru zakończyła „Modlitwa o pokój”.
Anetta Jurkowska – członek Stowarzyszenia przygotowała kilkuminutową prezentację pt. „Kalendarium 100 lat w Siennicy” przedstawiającą na dawnych i współczesnych fotografiach jak zmieniała się Siennica na przestrzeni stu ostatnich lat. Prezentacji towarzyszył śpiew Marka Grechuty w utworach: „Ocalić od zapomnienia” i „Świecie nasz”.
W trakcie Koncertu odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiersze dla Niepodległej”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu gminy Siennica. Patrycja Morawska z PSP w Nowej Pogorzeli oraz Paulina Bojanek z PSP w Starogrodzie deklamowały wiersz Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska”, Adrian Broda z ZS w Siennicy przedstawił „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, Filip Bogusz z PSP w Grzebowilku recytował „O ptakach i ojczyźnie” Jerzego Ficowskiego, Patrycja Lasyk z PSP w Żakowie – wiersz „Łopocą zwycięskie sztandary” Antoniego Madeja, a Sebastian Ruta z PSP w Siennicy – „Z piersi matek” Marka Gajowniczka.
Recytacje oceniało jury w składzie: Elżbieta Jurkowska – dyrektor GBP w Siennicy, Magdalena Wróblewska oraz Ryszard Łubkowski. Laureatami konkursu zostali: miejsce I – Adrian Broda, miejsce II – Sebastian Ruta i miejsce III – Paulina Bojanek.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci książek-albumów o Polsce oraz przyborów plastycznych i słodyczy.
Kolejnym punktem uroczystości był występ artystyczny uczniów z klas IV ze Szkoły Podstawowej w Siennicy. Dzieci, przygotowane przez panią Elżbietę Szubińską, zatańczyły kujawiaka oraz zaśpiewały pieśń „Rozkwitały pąki białych róż”.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Siennickiej przedstawiło w formie prezentacji multimedialnej fotorelację z różnych wydarzeń i uroczystości o charakterze patriotycznym, jakie odbywały się w Siennicy w roku 2018 – Roku Niepodległości. Były to zorganizowane przez Stowarzyszenie dwa rajdy rowerowe: pierwszy rajd trasą „Jednostki OSP w gminie Siennica” – by uczcić trud i poświęcenie strażaków, drugi – trasą „Miejsca pamięci narodowej w gminie Siennica” – by złożyć hołd tym, którzy w różnych okresach naszej historii walczyli o wolność. W prezentacji znalazły się również zdjęcia z obchodów 100-lecia Niepodległości zorganizowanych przez OSP w Siennicy i z uroczystości patriotycznych organizowanych przez Gminę Siennica, oddział PTTK, czy chór Kanon. Młodzieżowa Rada Gminy przygotowała prezentację z obchodów Święta Niepodległości w szkołach i przedszkolach z terenu gminy. Jak na Koncert przystało prezentacjom towarzyszyły utwory muzyczne. Były to różne piosenki o wolności skomponowane przez polskich artystów w latach 80-tych XX wieku: „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G. C., „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni, „Krakowski splean” Maanamu, „Spotkanie z …”zespołu Sztywny Pal Azji, „To wychowanie” – T.Love oraz „Wolności dni” zespołu Dżem.
Po obejrzeniu prezentacji widzowie wysłuchali koncertu zespołu KRESKA z Mińska Mazowieckiego pod kierownictwem Jakuba Maguzy. Zespół przygotował przedstawienie muzyczne pt. „W hołdzie bohaterom”, na które złożyły się pieśni wykonane przez chór dziewcząt z akompaniamentem skrzypiec i gitary. Muzykę do śpiewanych wierszy skomponował Jakub Maguza.
Ostatnim punktem w programie Koncertu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Razem z zespołem KRESKA wszyscy uczestnicy mogli śpiewać popularne żołnierskie piosenki. Organizatorzy zadbali, aby nikomu nie zabrakło słów – teksty pieśni były wyświetlane z prezentacji.
W czasie koncertu goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Na wszystkich czekały ciasta oraz kawa i herbata, a na zakończenie podany został bigos staropolski. Bufet obsługiwali członkowie Stowarzyszenia.
Impreza spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców – w sali gimnastycznej szybko zabrakło miejsc siedzących.
Członkowie Stowarzyszenia serdecznie dziękują Gminnej Bibliotece Publicznej oraz Młodzieżowej Radzie Gminy za pomoc w organizacji imprezy, Wójtowi Gminy Siennica za udzielenie dotacji z budżetu gminy na zorganizowanie Koncertu, a wszystkim uczestnikom za wspólne obchody Narodowego Święta 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.
Relację przygotowała Anetta Jurkowska